You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Tālrunis: (+371) 20231140, e-pasts: abc@abc.edu.lv

Jaunumi

Metināšana- „Kas ir metinātātāja "eirosertifikāts"?”

Turpinot tēmu par biežāk uzdotajiem jautājumiem par metināšanu, piedāvājam iepzīties ar tēmu: „Kas ir metinātātāja "eirosertifikāts"?”

Vienkārši runājot - specpielaide paaugstinātas grūtības šuvju metināšanai. Darba devējs šo pašu "eirosertifikātu" potenciālajam darba devējam prasa, lai nodrošinātos pret slikta metinātāja pieņemšanu darbā. Bet nu visu pēc kārtas:

No 2004.-2012.gadam metinātājiem "eirosertifikāta" iegādes prasības noteica Eiropas standarts EN 287-1:2011. Uz doto brīdi ir mainījies šis standarts un tagad tas ir EN ISO 9606. Pamatā to izsniedz uz 2 gadi, bet atkarībā no nozares termiņš var būt dažāds.

Pēc būtības tas ir eksāmens metinātājam. Eksāmenā ir jāsametina šuves paraugs sertifikācijas centra inspektora klātbūtnē. Lai arī ekāmenu kārto metinātājs, veiksmīgi to nokārtojot, sertifikāts tiek izsniegts juridiskai personai, bet sertifikātā ieraksta eksāmenu kārtojušā metinātāja vārds. Tas viss ir tāpēc, ka juridiskā persona veic metinātāja darbu uzraudzību un ik pa 6 mēneši veic ierakstu sertifikātā. Ja metinātājs pārtrauc savu darbību pie šī darba devēja vai arī neveic ierakstu sertifikātā, šis sertifikāts zaudē juridisko spēku.

Rodas jautājums - es gribu stāties darbā par metinātāju, bet man jau prasa sertifikātu? Kā jau minēju iepriekš, darba devējs cenšas pieņemt darbā kvalificētu metinātāju un cenšas norobežoties no iesācējiem. Metinātājs arī pats var kārtot šo sertifikātu individuāli, bet tas nedod nekādas tiesības veikt kādus speciālos metināšanas darbu. Šādi nokārtotam eksāmenam ir tikai informatīvs raksturs - Jūs metinat atbilstoši šim līmenim.

Eirosertifikāts ir specpielaide metināšanas darbos. Kārtojot šo eksāmenu, metinātājs vai darba devējs nosaka, ko viņš metinās eksāmenā.
Izejot no metinātā parauga, sertifikātā tiek ierakstīts - ko pēc tam metinātājs var metināt ar šo sertifikātu.
Būtiski ir izvēlēties:
1) Materiālu grupa - tēraudi, nerūsējošais tērauds, spectēraudi utt. (ir 11 grupas ar apakšgrupām);
2) Materiāla biezums;
3) Metināšanas stāvoklis;
4) Ja metina cauruli, tad arī caurules diametrs.
Visām šīm prasībām ir savstarpēji izslēdzošas lietas, piemēram, metinot eksāmenā plānus metālus nevarēs ar šo pašu sertifikātu metināt biezus metālus. Metinot vienā telpiskajā stāvoklī, iespējams, nevarēs metināt citā telpiskajā stāvoklī utt.
Vienkārši runājot - nokārtojot šo eksāmenu, nevarēs metināt visu un jebko. Ar to tiek dota atļauja metināt kaut ko konkrētu. Līdz ar to bieži gadās, ka metinātājam jāmetina vairāki paraugi eksāmenā.
Eksāmena cenas svārstas no 100 - 400 EUR par paraugu. Cenu nosaka paraugs un nepieciešamās veicamās pārbaudes.

Par lietām, kam jāpievērš uzmanība, ja Jums piedāvā kārtot eirosertifikātu par zemākā cenām. Šos dokumentu bieži izraksta nepamatoti - tirgo jebkuram, kas ir gatavs kaut ko par to maksāt. Kam jāpievērš uzmanība, lai neapšmauktu:
1) Sertifikātu drīkst izsniegt tikai sertificēts centrs - saraksts pieejams LATAK mājas lapā. Ja plāno braukt uz ārzemēm arī Eiropas sertifikācijas centru reģistrā. Ja viss ir juridiksi pareizi - uz sertifikāta, augšējā stūrī jābūt LATAK zīmei.
2) Veicot pārbaudes, jābūt vismaz 2 pārbaudēm - vizuālā + rentgents vai ulraskaņas pārbaude. Ja metināsi ar MIG/MAG, jābū arī mehāniskajai pārnaudei uz lieci un stiepi.

Arī mēs pārbaudam metinātāju zināšanu līmeni "eirosertifikāta" līmenim. Tas ir bezmaksas pasākums. Ja nepieciešams, sagatavojam arī eksāmenam. Pie mums iespējam arī kārtot pašu ekāmenu, jo sadarbojamies ar vairākiem metinātāju sertifikācijas centriem.

Veiksmi kvalitatīvos metināšanas darbos!

Tehniskās skola, Mācību un konsultāciju centrs ABC

SIA "Mācību un konsultāciju centrs ABC" iznomā telpas kursiem, semināriem, sanāksmēm un citiem pasākumiem.

Uzzini vairāk