You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Tālrunis: (+371) 20231140, e-pasts: abc@abc.edu.lv

Jaunumi

Korporatīvā atlēta tapšana

Ja ir kāda īpašība, kas vitāli nepieciešama vadītājiem un viņu darbiniekiem, tā ir spēja ilgstoši nodrošināt augstu sniegumu arvien pieaugoša spiediena un strauju pārmaiņu laikā.

Menedžmenta teorētiķi ilgi centušies precīzi noteikt šāda snieguma avotu. Autoru Džima Loēra un Tonija Švarca integrētā snieguma menedžmenta teorija aplūko ķermeni, emocijas, prātu un garu vienotā modelī, šo hierarhiju nodēvējot par snieguma piramīdu (skat. attēlu Augsta snieguma piramīda).

att. Augsta snieguma piramīda

Augstas snieguma piramīdas pamatā ir fiziskā labklājība, kam seko emocionālā veselība, tad prāta asums un visbeidzot garīgā mērķtiecība. Piramīdas līmeņus savā starpā saista rituāli – regulārs enerģijas izlietojums un atgūšana, ko dēvē par oscilāciju. Piemēram, spēkus izsmeļošie fiziskie vingrinājumi var radīt emocionālās labklājības izjūtu, kas paver ceļu izcilam garīgajam sniegumam. Tātad katrs līmenis spēcīgi ietekmē pārējos, un jebkura līmeņa atstāšana novārtā sniegumu sabojā.

Gan sporta laukumā, gan birojā snieguma kvalitāti ietekmē veids, kā cilvēki atjauno un atgūst enerģiju, tāpat arī – kā viņi to tērē. Svarīgi ir ne tikai tas, kā viņi tiek galā ar darbu , bet arī tas, kā viņi tiek galā ar savu privāto dzīvi. Kad cilvēki jūtas stipri un dzīvespriecīgi – fiziski, mentāli, emocionāli un garīgi - , viņi strādā labāk un ar lielāku aizrautību. Ieguvēji ir ne tikai viņi paši, bet arī viņu ģimenes un darba devēji.

Turpinājumā apkopotas autoru Džima Loēra un Tonija Švarca galvenās metodes enerģijas atjaunošanai fiziskā līmenī. Dažas no tām kļuvušas tik ikdienišķas, ka tās ir viegli ignorēt. Tieši tāpēc mēs tās atkārtojam:

  1. Dariet visu veselīgo, par ko zināt, ka Jums tas būtu jādara!

1.1.      Ieturiet piecas vai sešas maltītes dienā. Cilvēki, kas ēd tikai vienu vai divas reizes dienā ar lieliem intervāliem, piespiež savu ķermeni pārslēgties gaidīšanas stāvoklī, līdz ar to palēninās metabolisms jeb vielmaiņa.

1.2.      Vienmēr ēdiet brokastis – tas signalizē Jūsu ķermenim, ka metabolisms ir jāpaātrina, jo enerģija nav jātaupa.

1.3.      Ēdiet sabalansētu uzturu! Vairākums pētījumu liecina, ka veselīgā uzturā ir 50-60% komplekso ogļhidrātu, 25-35% proteīnu un 20-25% tauku. Samaziniet cukura patēriņu, jo tas ne tikai satur tukšas kalorijas, tas rada arī enerģijas patērējošas glikozes līmeņa svārstības asinīs.

1.4.      Izdzeriet 4-5 glāzes ūdens par tad, ja nejūtaties izslāpuši.

1.5.      Sāciet fiziskās aktivitātes!

  1. Ejiet gulēt agri un celieties agri! Jūs varat ieviest jaunus gulēšanas rituālus. Bioloģisko pulksteni nenosaka mūsu gēni, bet mēs paši!
  2. Ejiet gulēt un celieties vienā un tajā pašā laikā! Tikpat svarīga kā Jūsu miegam atvēlēto stundu skaits (ideālā gadījumā 7-8 stundas) ir arī atpūšanās regularitāte. Regulārs miega cikls palīdz noregulēt Jūsu bioloģisko pulksteni un palielina iespēju, ka Jūsu miegs būs dziļš un mierīgs.
  3. Centieties atpūsties ik pēc 90 līdz 120 minūtēm. Hronobiologi ir atklājuši, ka hormonu, glikozes un asinsspiediena līmenis krītas ik pēc aptuveni 90 minūtēm. Atstājot novārtā atpūtu un neievērojot ķermeņa dabisko darba un atpūtas ciklu, tiek iedragātas visas cilvēciskās spējas. Pat īss, plānots pārtraukums var ievērojami veicināt atlabšanu. Enerģijas atjaunošanas paņēmieni – apēdiet kaut ko, padzerieties, izkustieties fiziski, centieties pārslēgties uz citu tematu gan domās, gan emocionāli.
  4. Vismaz divas reizes nedēļā apmeklējiet svaru zāli! Neviens cits vingrinājums tik efektīvi nelikvidē novecošanas pazīmes kā spēka vingrinājumi. Tie palielina izturību, kavē osteoporozi, paātrina metabolismu, uzlabo kustīgumu un pozu, kā arī fantastiski palielina enerģiju.

Jūs esat tas, ko darāt regulāri,” ir teicis Aristotelis. „Izcilība nav atsevišķa darbība, bet gan ieradums.”

 

SIA „Mācību un konsultāciju centrs ABC”

 

[Loērs, Dž. Korporatīvā atlēta tapšana // Darba laika pilnvērtīga izmantošana / Dž. Loērs, T.Švarcs. – Rīga : Lietišķās informācijas dienests, 2009. – 41.-59. lpp.]

SIA "Mācību un konsultāciju centrs ABC" iznomā telpas kursiem, semināriem, sanāksmēm un citiem pasākumiem.

Uzzini vairāk